pulsovÁ diagnostika

   Pulsová diagnostika

Je to jedna z nejúčinnějších diagnostických metod, protože z pulsu získáme nejvíce informací. Za základ se považuje tzv. měření nebo odečítání na vřetenní tepně. Na ní jsou tři přesná místa, na kterých se setkává energie s krví (jang a jin) a odzrcadlí tak stav celého organismu.

Smyslem měření je zjistit množství a kvalitu energie a krve. Už vyhodnocení množství energie na dráhách nám určuje základní příčinu nemoci. Kvalita pulsu pak vypovídá o charakteru energetické vrstvy, akutnosti či chronicitě virů a bakterií a vůbec o bližší specifikaci příčiny.

Pulsová diagnostika je v dnešní době téměř nepostradatelná. Ve světě totiž probíhá těžké (jangové) období, kdy nemoc nemusí projít akutní fází (projevit se), a tedy se včas neléčí.  S narůstající jangovou hladinou nerovnováhy  dochází k vyčerpanosti nejen drah, ale i orgánů. Lze tak hovořit o nemocech z atypických příčin, pro které je charakteristický tzv. oheň na žaludku a větší podíl energie v horním ohřívači (v hlavě).

Pomocí pulsové diagnostiky se dá předejít vážným problémům a nemocem už devět měsíců před  jejich vypuknutím. V té době již lze nerovnováhu na pulsu zaznamenat. Srovnávání v této fázi můžeme nazvat prevencí. Do hloubky se u nás touto diagnostickou metodou zabývá přední akupresurista a léčitel Dušan Tomek.